Kilpatanssi on upea harrastus jossa kahden erilaisen ihmiskehon liike tuottaa yhteisen lopputuloksen. Kilpatanssissa eli tanssiurheilussa yhdistyvät usean eri tanssilajin tekninen hallinta, fyysinen suorituskyky, luovuus ja parityöskentely.
Lunddancen aikuisten paritanssin alkeet on suunnattu yli 15-vuotialle. Asiakaspalautteen myötä olemme jakaneet yhden pitkän alkeiskurssin kahteen lyhyempään jaksoon, osa yksi ja osa kaksi. Jaksojen välissä on vielä tiiviskurssi jossa pääset mukaan alkeisopetukseen ja saat valmiudet siirtyä osalle kaksi.
Osassa yksi tutustumme kahteen vakiotanssiin; valssiin ja tangoon, sekä kahteen latinalaistanssiin; cha cha ja jive.
Tiiviskurssi on nimensä mukaisesti tiivistetty paketti osasta yksi. Tämän kurssin avulla pääset helposti mukaan tanssin riemuun ja voit siirtyä alkeiden jatko-osaan.
Osassa kaksi keskitymme kahden uuden tanssin; quickstep ja samba, haltuunottoon sekä kertaamme edellisiä neljää. Voit tulla mukaan käytyäsi osan 1 tai tiiviskurssin. Meillä on ammattitaitoiset valmentajat jotka osaavat suunnitella tunnit kaikkia palveleviksi kokonaisuuksiksi.
Molemmat osat käytyäsi olet valmis siirtymään kilpalattioille tai saat monipuolisuutta muihin tanssilajeihin. Tanssiva nainen on kaunista katseltavaa ja tanssitaitoinen mies on haluttua seuraa…
Tanssillisten taitojen lisäksi ryhmä oppii pitämään kehostaan huolta, kehittymään fyysisesti ja olemaan esillä. Tämä kaikki vielä iloisessa ja kannustavassa ilmapiirissä. Valmentajat Sami Lund, Mirelle Lund, Netta Valkosalo ja Jasmin Pocknell osaavat innostaa ja opettaa jokaisen puujalankin. Tule siis rohkeasti mukaan kokeilemaan!
Käydä voit molemmilla viikkokerroilla tai vain toisella. Tuntien rytmitys toimii niin että toisella kerralla opetellaan uusia asioita ja toisella kerrataan opittua. Kesken kauden voit kysellä paikkaa ryhmistä mirelle@lunddance.com
Osa 1 (9.1.-19.3.) Hinta: 150€
Tiiviskurssi 9.3. ja 16.3. klo 18:00-20:00
Hinta: 44€
Osa 2 (20.3.-27.5.) Hinta 150€
Nimensä mukaan jatkoryhmässä jatketaan siitä mihin alkeissa päästiin. Lisäämme jokaiseen kuuteen tanssiin taitoa ja kuvioita. Kurssin jälkeen mahdollisuus siirtyä kilpalattioille.
Jatkoryhmä treenaa (9.1-28.5.2023) Hinta 260€
Kilpatanssin tekniikkatunteja pidetään meillä torstaisin ja sunnuntaisin. Lattaritunnilla keskitytään viiden latinalaistanssin (samba, cha cha cha, rumba, paso doble ja jive) ja vakiotunneilla viiden vakiotanssin (valssi, tango, wiener valssi, foxi ja quickstep) perustekniikan hiomiseen ja uusien taitojen harjoituttamiseen.
Meillä tekniikka on muutakin kuin pelkkää jalkojen oikeanlaista askellusta. Tekniikka tunneilla opit monipuolista vartalon käyttöä, tanssien eri karaktäärejä, rytmistä taituruutta, eri vartalon osien eriyttämistä ja tehon & taidon yhdistämistä sulavaksi liikkeeksi.
Tunnille ovat tervetulleita kaikki, jotka haluavat kehittää omaa tanssitaitoaan. Toivomme näkevämme tekniikkatunneilla harrastajia monista lähtökohdista, sillä nämä kilpatanssin lajit toimivat oivana pohjana monelle eri lajille. Kilpatanssi eli tanssiurheilu itsessään pitää sisällään perinteisen mies/nainen paritanssin, same sex parit ja uusimpana tulokkaana pro Am tanssijat. Lisäksi tekniikat toimivat pohjana Latino Show, Latin Style ja Syncro Dance lajeille.
Kilpatanssin variaatiotunnit pidetään meillä torstaisin. Syvennymme kehittämään perusteknisiä taitoja, opettelemme paritanssin saloja ja nostamme kehon kykyä vaativimpiin tanssisuorituksiin. Tunneilla varioidaan eri kuvioita mielenkiintoisiksi yhdistelmiksi ja opetellaan taitoja niiden kautta. Tunneilla harjoitellaan kilpatanssin lajeja:
Lattarit
samba, cha cha cha, rumba, paso doble ja jive
Vakiot
valssi, tango, wiener valssi, foxi ja quickstep
Tanssi on eri kehon osien rytmittämistä ja lihasten elastista voimantuottoa. Meidän valmennusfilosofiaan kuuluu tanssijoiden monipuolinen ohjaaminen niin taidollisesti kuin fyysisesti ja psyykkisesti. Meiltä saat vinkkejä kaikkiin näihin osa-alueisiin liittyen.
Tunti on jatkotason tunti, johon pohjavaatimuksena on kilpatanssin perustekniikan hallinta. Voit olla esimerkiksi kilpatanssin D-luokkaan tanssinut tai vastaavan tanssitaidon omaava henkilö. Tunnit ovat avoimia kaikille tanssin ystäville. Tervetuloa iloiseen joukkoomme mukaan.